Anasayfa / İnternet / İnternet Hızlandırma Rehberi

İnternet Hızlandırma Rehberi

Internet hızlandırma ve wifi hızlandırma yollarını anlattığım bu makaleyi rehber niteliğinde hazırladım. Türkiye’de internet altyapısının yetersiz olması ve adil kullanım kotası (AKK) sonrası internet hızlarının oldukça fazla düşmesi zaten yavaş olan interneti kullanılmaz hale getiriyor.

internet nasil hizlandirilir

İnternet Nasıl Hızlandırılır? Sorusunu soranlar için ilk olarak herkesin yapması gereken 10 madde halinde verdiğim internet hızlandırmanın pratik yöntemlerini uygulamasını tavsiye ederim. Genel olarak kablolu internet kullananları hedef alan internet hızlandırma listesinden sonra kablosuz internet kullananlar için devamında gelen 10 maddelik wifi hızlandırma listesini hazırladım. Wifi hızlandırıcı yöntemlere yazının sonundaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

İnternet Hızlandırma Yolları

deneme 1

 

 

 1. Hızlı İnternet Tarayıcısı Yükleyin

Bilgisayarınıza birden fazla tarayıcı yükleyin Örneğin; Mozilla Firefox, Google Chrome, Edge, Opera hangi tarayıcı size göre daha iyi, daha kullanışlı geldiyse onu kullanın bana göre en iyi internet tarayıcısı Mozilla Firefox şimdiye kadar bir sorun yaşatmadı.

internet hizini artirma

 

 1. Tarayıcının Ayarlarını ve Bakımlarını Yapın

Hangi tarayıcıyı kullanmaya karar verdikten sonra ayarlar kısmından ana sayfanızı seçin çerezleri, geçmişi ve önbellekleri haftada bir temizleyin bu işlemi gereksiz dosyaları temizleyen aynı zamanda internet hızlandırma programı olan CCleaner ile çok kolay yapabilirsiniz veya Windows açılışıyla birlikte başlat seçeneğini aktif ederek otomatik yapabilirsiniz.

 

 1. Tarayıcı Virüslerini Temizleyin

Farkında olmadan veya yanlışlıkla indirilen dosyalar internet tarayıcınızı örümcek ağı gibi sarmaktadır. Rahatsız edici toolbar reklamları, gereksiz eklenti yüklenmesi, haberiniz olmadan ana sayfanın değişmesi, tarayıcı her açıldığında sizi bir web sitenin karşılaması en çok rastlanan örneklerdir

 

 1. Gereksiz Tarayıcı Eklentilerini Kaldırın

Hepimizin internet tarayıcısında kullandığı yer imleri, bazı eklentileri ve temaları vardır. Bu eklentilerin her web sitesi açıldığında, sayfa yenilendiğinde kısacası web sitelerini her ziyaretinizde yeniden yüklendiğini biliyor musunuz? 3-4 adet eklentinin ciddi bir gecikme yaratacağına şüphe yoktur.

 

 1. Depolama Birimi SSD Kullanın

En hızlı internete de sahipte olsanız yavaş bir harddisk demek yavaş bilgisayar demektir. Her tarayıcı bilgisayarda çalışan normal uygulamalara benzer ekstra olarak önbellek ve çeşitli kaydetme özelliklerini düşünürsek bazen normal uygulamalardan daha fazla hıza ihtiyaç duyarlar. Bugün normal kaliteye sahip ssd hızı standart bir hard diskten 3-4 kat daha hızlıdır. En hızlı hard disk bile ssd performansına yetişemez.

 

 

 1. DNS Ayarlarını Değiştirerek İnternet Hızlandırma

İnterneti hızlandırma yollarından biriside DNS ayarınızı değiştirmektir. Site hızı yavaşlatılmış veya sansürlenmiş içeriğe aşağıda bulunan güncel DNS ayarlarını girerek yapabilirsiniz.

 • Google DNS Ayarları:

8.8.8.8

8.8.4.4

 • Open DNS Ayarları:

208.67.222.222

208.67.220.220

 • Open DNS Ayarları:

198.153.192.1

198.153.194.1

 

 1. Gerekliyse VPN Kullanın

DNS değiştirmek son günlerde çözüm olmadığı için VPN servislerini veya tarayıcınıza VPN eklentisi yükleyerek internet hızınızı mevcut hızınıza yükseltebilirsiniz.

 

 1. Güncel Yazılımlar Yükleyin

Aslında wifi veya internet hızlandırıcı diye bir program tam olarak yoktur. Program yüklemeden önce Windows Güncelleştirme, İnternet Tarayıcısını Güncelleştirme ve Modem Yazılımını Güncelleştirmeniz gerekiyor. Yüklediğiniz güncel yazılımlar daha önceden var olan yazılım hatalarını ve açıklarını kapatmış olur ayrıca daha sonra konu olarak verilecek hack yemekten korunmanın yollarından birkaçını şimdiden yapmış olursunuz.

 

 1. Modeminizi Değiştirin

Kullandığınız modemin güncel yazılımları çıkmıyorsa, bilinmeyen bir markaya sahipse, dosya indirme yaparken kopma sorunu veya oyunlarda sabit olmayan yüksek ping değeriniz varsa yeni bir modem satın alma zamanı gelmiş demektir. Modem değiştirmeden önce evinizde fazladan yönlendirici (router) varsa kurup deneyebilirsiniz mevcut sorunlar işletim sisteminizde arka planda çalışan interneti yavaşlatan virüs yoksa sorun büyük ihtimal çözülür.

 

 1. İnternet Servis Sağlayıcınız ile Görüşün

İnternet sağlayıcınız hangi şirketse müşteri hizmetlerini arayıp ekip çağırabilirsiniz bu işlem genelde eve gelen kişinin bilgisinin az olması sebebiyle yetersiz kalır en sonunda sorunu siz tespit edip çözersiniz. Evinize gelen internet altyapısında veya portlarda sorun olabilir bunu müşteri hizmetleri size söyler. Mahallenizdeki kutudan evinize gelen kablo telefon kablosu olursa (Hipernet Nedir?) en fazla 32mbit hızını görürsünüz. Eğer altyapınız böyleyse 50,64 veya 100mbitlik internet paketi satın almayın.

 

İnternet hızlandırma yöntemlerini uygulayarak altyapınızın verebileceği en hızlı internete sahip olabilirsiniz. İnternet hızlandırıcı, wifi hızlandırıcı veya konuyla alakası olmasada hızlandırıcı diye bir şey yoktur. Sizin internet tarifenizde taahüt edilen hız 24 mbit ise ne yaparsanız yapın fazlasını alamazsınız.

İnternet hızlandırıcı olmasada tarayıcı önbelleği temizleme, gereksiz dosyaları silme, bant genişliğini ayarlama vb.. gibi programlar kurarak dolaylı yoldan internet hızlandırması yapabilirsiniz.

 

Hakkında Rasyonel Adam

Rasyonel Adam

Tavsiye Ettiklerimiz

youtube internet hizlandirma

Akk Kaldırma ve Youtube Hızlandırma

AKK Kaldırma, Adil kullanım kotasına yakalanan kullanıcıların youtube üzerinde veya herhangi bir sitede videoları hd …

2 Yorumlar

 1. Rasyonel Adam

  İnternet hızlandırma yollarını maddeler halinde listeleyerek yazdığım bu yazıyı beğendiyseniz paylaşıp daha çok kişinin okumasını sağlayabilirsiniz. Yazılardan anında haberdar olmak isterseniz mail bültenine abone olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir