Anasayfa / Teknoloji Haberleri / Veri Depolama Birimlerinin Gelişim Süreci

Veri Depolama Birimlerinin Gelişim Süreci

1700’lü yıllarda delikli kart ve delikli kartuş ile başlayan veri depolama çalışmaları her geçen gün gelişerek yerini bugün bulut depolama ve modern bulut sunucularına bırakmıştır.

 

1928 Magnetic Tape (Manyetik Bant)

manyetik-bant

Alman mühendis Fritz Pfleumer tarafından 1928 yılında manyetik bandın patenti alındı. Fritz, manyetik telleri icat eden Vlademar Poulsen’nın icadından yararlandı.

1932 Magnetic Drum (Manyetik Davul)

manyetik-davul

Manyetik Drum, Avusturyalı dahi G. Taushek tarafından 1932 yılında icat edildi. G. Taushek icadını alman mühendis Fritz Pfleumer’ın yaptığı Manyetik Bandı referans alarak yapmıştır.

1946 Williams Tube (William’ın Tüpü)

william-tupu

Profesör Fredrick C. Williams ve arkadaşları Birleşik Krallık’ta bulunan Manchester Üniversitesin de rasgele erişim bilgisayar belleğini geliştirdi. William’ın Tüpü, dijital depolama için kullanılan bir dizi elektrostatik katot ışını tüpüdür. Bu Tüp 1024 bitlik bir bilgiyi başarıyla depolamasıyla birlikte 1948 yılında hayata geçti.

Selectron Tube

selectron-tupu

1948 yılında, Amerika Radyo Kurumu (RCA) Williams-Kilburn Selectron tüp tasarımına benzeyen, bilgisayar belleğinin önceki formunu geliştirdi.

Magnetic Core

manyetik-core

Ferrit çekirdekli hafıza olarak bilinen manyetik çekirdek bellek, içerdiği manyetik alana polarite bilgileri depolamak için seramikten yapılmış küçük manyetik halkalar kullanır.

1956 Hard Disk

1956-hard-disk

Bir sabit disk dönen plakası, verilerden ve düz manyetik yüzeyden dijital bilgi bitlerini alır.

1963 Music Tape

1963-muzik-kaseti

1963 yılında Philips dikte makinelerinde ses kaseti kullanmak amacıyla kompakt bir kaset tanıttı. Bu ses kaseti önceden kaydedilmiş müzikleri dağıtmak için kullanılan popüler bir yöntem haline geldi. Bu kaset 1979 yılında Sony’nin Walkman ürününde yaygın olarak kullanılan ses kasetine dönüştü.

1966 DRAM

1966-dram

1966 yılında, Robert H. Dennard DRAM hücrelerini icat etti. Dinamik Random Access Memory teknolojisi (DRAM), veya bellek hücreleri bir transistör içeriyordu. DRAM hücreleri verilerdeki bit değerlerini elektrik devresinde dolaşan yük gibi saklar. DRAM hücrelerindeki genel bellek yoğunluğu artmıştır.

1968 Twistor Memory

1968-twistor-memory

Bell Laboratuvarları elektrik akımını ileten bir telin etrafına manyetik bant sararak Twistor belleği geliştirdi. RAM yongalarının yerini alan twistor bant 1968 ile 1970’lerin ortalarına kadar Bell Laboratuvarları tarafından kullanıldı.

1970 Bubble Memory

1970-kabarcik-bellek

1970 yılında, Andrew Bobeck kabarcık Bellek adında, kabarcıklara benzeyen küçük manyetik alanlarda bir bit veri saklamak için kullanılan ince manyetik bir film icat etti. Twistor belleğin gelişmesiyle Kabarcık Belleği ortaya çıktı.

1971 8″ Floppy

1971-floppy

IBM,  System / 370 anayapısı içine mikrokoda yönelik ucuz bir sistem gelişimini başlattı. Bunun bir sonucu olarak, 8 inç disketler ortaya çıktı. Bir disket, daha hızlı veri depolama yapmak ve taşıması daha kolay olması için dışı plastik kaplı içi manyetik filmden oluşan eski bir veri depolama aygıtıdır.

1975 5.25″ Floppy

1975-floppy

8-inçlik disketler standart masaüstü bilgisayarlarda çok büyük olduğu için Allan Shugart, 1976 yılında 5.25 inç boyutunda daha küçük olan disketi geliştirdi. 5.25 inç disketin 110 kilobaytlık depolama kapasitesi vardı. 5.25 inçlik disket daha ucuz ve daha hızlı bir alternatif olmuştur.

1980 CD

1980-cd

1960’lı yıllarda, James T.Russel ışık kullanarak müzikleri kaydedip oynatmayı düşünüyordu. Sonuç olarak, 1970 yılında televizyonlarda dijital oynatma ve kayıttan oynatmayı gösterdi. Fakat bu icadıyla kimse ilgilenmedi. 1975 yıllarında Philips temsilcileri Russel’ı laboratuvarında çalışırken ziyaret etti. Russel’a milyonlarca dolar ödeyerek kompakt diski (CD) geliştirmesini istediler. 1980 yılında Russel projeyi tamamladı ve Sony şirketi sunumunu yaptı.

1981 3.5″ Floppy

1981-floppy

5.25 inç boyutunda olan disketlerden sonra 3.5 inçlik disketler icat edildi. Diğer disketlere göre daha dayanıklı olan 3.5 inçlik disket önemli avantajlara sahip oldu. İçindeki manyetik filmin zarar görmesini engelleyen sert metal bir kapağı vardı.

1984 CD Rom

1984-cd-rom

Salt Okunur bellek olarak da bilinen ve kompakt disk olan CD-ROM, dijital veri ve dijital ses depolamak için aynı fiziksel biçimi kullanır. CD-ROM daha fazla veri depolama izin verir ve plastik diskin alt yüzeyine dijital veriyi küçük çukurlar halinde kodlar.

1987 DAT

1987-dat

1987 yılında, Sony Dijital Ses Bant (DAT), bir sinyal kayıt ve oynatma makinesi tanıttı. Bu makine koruyucu bir plastik kutu içinde 4 milimetre manyetik bant bulunuyordu. Yüzeyi ses kasetine benzerdir.

1989 DDS

1989-dds

1989 yılında, Sony ve Hewlett Packard depolama ve manyetik teyp, bilgisayar verilerini yedeklemek için Dijital Veri Depolama (DDS) biçiminde tanıttı. Dijital Veri Depolama (DDS) biçiminde Dijital Ses Bandı (DAT) teknolojisi de zamanla gelişti.

1992 MiniDisc

1992-minidisk

Genel olarak ses kaydı için kullanılan MiniDisk Sony tarafından 1991 yılında MiniDisk teknolojisi, 1992 yılında ise Philip Dijital Kompakt Kaset Sistemi (DCC) tanıtılmıştır. Ses kasetlerinin alternatifi olmuştur.

1994 Compact Flash

1994-compact-flash

Flash sürücü olarak da bilinen Compact Flash (CF) dijital verileri kaydetmek için kapalı bir flash disk belleği kullanır. CF cihazları, dijital bilgileri depolamak için dijital kamera ve bilgisayarlar tarafından kullanılır.

1995 DVD

1995-dvd

DVD, (Dijital Disk Depolama) daha büyük verileri depolayıp sakladığı için Compact Disk (CD) ye göre hızlı bir alternatif olmuştur.

Phasewriter Dual (PD)

phasewriter-dual

The Phasewriter Dual (Çift Faz Yazar), dijital verilerin depolanması için faz değişim teknolojisi kullanan ilk cihaz oldu. Panasonic tarafından 1995 yılında Çift Faz Yazar cihazı tanıtıldı. Bu teknolojinin yerini DVD ve CD-ROM aldı.

CD-RW

cd-rw

Compact Disc, yeniden yazılabilen veya önceden yazdığınız veriler üzerinde değişiklik yapmanıza izin veren dijital veri depolama diskidir.

1997 Multimedia Card

multimedia-card

Multimedya Kartı (MMC) dijital veri deposunda bir flash bellek kartı standardını kullanır. 1997 yılında Siemens ve SanDisk tarafından tanıtıldı.

1999 Microdrive

microdrive

USB Flash Sürücüsü dijital veri depolamak için bir NAND tipi flash bellek kullanır. USB Flash Sürücüsü standart bilgisayarlarda USB arabirimini kullanır.

SD Card

sd-card

Secure Digital (SD) bellek formatı daha hızlı dosya aktarımları için DRM şifreleme özelliklerini kullanır. Standart SD kartların uzunlukları 11 milimetre, 21.5 milimetre, 32 milimetredir. Dijital medyalarınızı saklayabileceğiniz taşınabilir bir kart.

2003 Blu Ray

bluray

Blu-Ray yüksek çözünürlüklü HD videoları depolamak için kullanılan optik disk formatı ve yüksek yoğunluklu yeni nesil depolama birimidir. Blu-Ray standart bir DVD ye göre daha fazla veri saklamak için mavi lazer teknolojisi kullanıldığı için onun adını aldı. Blu-Ray diskin rakibi HD-DVD dir.

HD-DVD

hd-dvd

Digital Versatile Disc (HD-DVD), bir dijital optik medya formatı olup, Blu-Ray ile aynı disk boyutunu kullanır. Bu dijital veri depolama diski Toshiba, NEC, ve Sanyo gibi teknoloji firmaları tarafından teşvik edilmektedir.

Cloud Data Storage

bulut-sunucu

Günümüzde internet bant genişliğinin gelişmesi ve veri depolama kapasitelerinin artması maliyetlerin düşük olmasına sebep olmuştur. İnsanlar bireysel depolama yerine daha ekonomik ve her yerden ulaşılma imkanı olması sebebiyle bulut depolama hizmetlerini tercih ederler.

 

Bu yazımızda veri depolama çalışmalarının nasıl başladığını ve nereden nereye geldiğini inceledik. Fikirlerinizi yorumlar ile belirtebilirsiniz.

Hakkında Rasyonel Adam

Rasyonel Adam

Tavsiye Ettiklerimiz

manyetik silah sapan

Tübitak’tan Yerli Silah: Sapan

Tübitak dünyada çok fazla örneği bulunmayan bir alanda yeni bir silah geliştirmeye hazırlanıyor. Elektromanyetik silah …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir