Anasayfa / Teknoloji Haberleri / Yeni MacBook Pro Modelleri Tanıtıldı

Yeni MacBook Pro Modelleri Tanıtıldı

Apple, herkesin heyecanla beklediği yeni MacBook Pro serisini yeniledi. Yeni modellerde en ilginç özellik ise Touch Bar adında dokunmatik OLED ekran oldu. İşte ürün hakkında detaylı bilgiler:

yeni-macbook

Apple şirketi 2012 yılından bu güne kadar benzer tasarımlar ile MacBook Pro serisinin üretimine devam ediyordu ve sonunda yenilendi. Tam 4 yıl geçtikten sonra cihazın en önemli özelliğini de yanında getirmektedir. Apple’ın yeni tasarımı olan MacBook Pro’ya Touch Bar adında OLED teknolojisine sahip dokunmatik bir ekran yerleştirilmiş. Bu panelde önceden ses açma, ses kısma, ekran panelinin ışık parlaklığını ayarlama tuşları vardı. Bu tuşlar kaldırılarak yerine gelen ekranda kaldırılan tuşların görevinin yerini dokunmatik butonlar aldı ayrıca bu butonlar görevlerinin yanı sıra ek olarak kullanıcıya özel kısayollar ile farklı fonksiyonlara sahip oluyor. MacOS ile tam anlamıyla uyumlu olarak çalışan Touch Bar, bilgisayarı kullanırken hangi programlar ile çalışıyorsanız ona göre otomatik olarak değişiyor veya bazı işlevlere göre de değişmektedir ve birbirinden farklı kısayolları dokunmatik panelinize taşıyor.

 

Bu özelliklerin yanı sıra MacBook Pro’da bundan sonra TouchID adlı teknolojide yer alıyor. Apple üretimi T1 işlemci ile güçlendirilen parmak izi kontrolcüsü, güvenlikten ve yüksek performanstan taviz vermeden bütün işlevlerini yerine getiriyor. Bu güvenlik önlemi daha sonra Apple Pay ile ödemeler için de hazır hale getirilebilecek. Bu güvenlik hamlesi ile iPhone ve iPad’den sonra Mac kullanıcıları da parmak izi okuyucusu hazır olacak. Ayrıca butterfly key olarak adlandırılan yeni nesil teknolojili mekanizmaya sahip klavye, basınc  karşısında duyarlı trackpad gibi radikal yenilikler daha önceki versiyonlarda olduğu gibi yeni çıkan modellerde de yer alıyor.

MacBook Pro kullanıcılara 13inç ve 15inç panele sahip iki farklı boyutta seçenek sunuluyor. 11inçlik model ise yerini 12inçlik MacBook’a bıraktığı için yine mevcut değil. Bununla birlikte dikkat çekici özelliklerden bir tanesi de 15inçlik modelin grafik tarafında AMD ekran kartını görmemiz olmuş.

Yeni MacBook Pro Özellikleri

 

Yeni MacBook Pro modellerinin diğer teknik detayları ise şöyle:

13inç MacBook Pro %17 daha ince yani 14,9mm, %23 daha sessiz ve 1,36kg ağırlığında. Bir önceki modelin ağırlığına göre yarısından daha hafif.

15inç MacBook Pro ise 15.5mm ve %14 daha ince. %20 daha sessiz 1.8kg ağırlığında.

Cihaz üzerinde USB-C yuvaları mevcut.

Touch Bar, MacOS işletim sistemindeki yerleşik tüm uygulamalar ile uyumlu çalışıyor mu  henüz kesin değil ancak bir çoğu ile çalıştığı belirtiliyor.

MacBook Pro’nun ekranı bir önceki nesile kıyasla %67 daha parlak, %67 daha fazla kontrast sunuyor ve %25 daha fazla renk yansıtabiliyor. Tüm bu özelliklere rağmen 12inçlik MacBook’ta olduğu kadar ince.

 

  • 15inçlik modelde altıncı nesil Intel Core i7 (Skylake, dört çekirdekli) işlemci yer verilmiş.
  • 15inçlik modelin GPU tabanında ise AMD Radeon Pro harici ekran kartı yer verilmiş ve 4GB VRAM bulunduruyor.
  • Mac kullanıcıları aynı model cihaza 2TB’a kadar Superfast SSD ekleyebiliyor.
  • 13inç ekranlı modelde ise Intel Core i5 ve i7 işlemci seçeneğine yer verilmiş. Bu versiyonda Intel Iris destekli GPU mevcut ve aynı şekilde Superfast SSD ile de satın alınabilmektedir.
  • Cihazın üzerinde 4 adet USB-C portu ve bir tane kulaklık çıkışına yer verilmiş. Dört yuvanın herhangi birinden bilgisayarı şarj edebilirsiniz.
  • Final Cut Pro Tocuh Bar kısayolları ile güncelleniyor. Ayrıca Adobe da Photoshop ve diğer benzer uygulamaları için Touch Bar desteğine sahip sürümler yayınlayacak.
  • Microsoft Office ürünleri de Touch Bar destekli olarak çalışıyor.

Tamamen geri dönüştürülebilir ve arsenik, civa gibi doğaya zararlı malzemeler olmadan çevreci materyaller ile üretilen MacBook Pro, ekranından kasasına kadar %100 çevreci bir yapıya sahip.

yeni-macbook-pro-3

 

Yeni MacBook Pro Fiyatları 

3.1 GHz Turbo Boost hızlarına çıkabilen 2.0 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 işlemciye, 8 GB belleğe ve 256 GB flash depolamaya sahip 13 inç MacBook Pro modelinin başlangıç fiyatı 5999 TL olarak belirlenmiş.

3.3 GHz Turbo Boost hızlarına kadar çıkabilen 2.9 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 işlemciye, 8 GB belleğe ve 256 GB flash depolamaya sahip, Touch Bar ve Touch ID özellikleriyle gelen 13 inç MacBook Pro’nun başlangıç fiyatı 7199 TL üzerinden satışa çıkacak.

3.5 GHz Turbo Boost ile hızlarını gören 2.6 GHz dört çekirdekli Intel Core i7 işlemciye, 16 GB belleğe ve 256 GB flash depolamaya sahip, yeni özellikleri olan Touch Bar ve Touch ID özellikleriyle gelen 15 inç MacBook Pro’nun başlangıç fiyatı 9499 TL üzerinden pahalı bir fiyat ile satışa sunulacak.

 


Fiyatların ülkemizde yüksek olmasının ana nedeni dolar kurunun yüksek olması ve eklenen vergilerin yüksek olmasıdır. Kullanıcıların bazıları İphone 7’de yaptıkları gibi ürünü yurtdışından alabilirler. 1700tl ye kadar ulaşan KDV parasıyla ABD’ye uçak bileti alıp oradan MacBook Pro alacaklarını tahmin etmek zor değil.

Hakkında Rasyonel Adam

Rasyonel Adam

Tavsiye Ettiklerimiz

manyetik silah sapan

Tübitak’tan Yerli Silah: Sapan

Tübitak dünyada çok fazla örneği bulunmayan bir alanda yeni bir silah geliştirmeye hazırlanıyor. Elektromanyetik silah …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir